Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników może zawiesić prowadzenie działalności na okres od 30 dni do 24 miesięcy.
Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej może zawiesić wykonywanie działalności w spółce, jednak zawieszenie musi być dokonane przez wszystkich wspólników.
W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie opłaca zaliczek na podatek dochodowy, nie ma też obowiązku składania deklaracji VAT, nie może wykonywać działalności a co za tym idzie nie może osiągać przychodów z tego tytułu.
Zawieszenie działalności nie zwalnia jednak z obowiązku prowadzenia podatkowej książki przychodów i rozchodów. Ani ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie zawiera zapisów które zwalniałyby przedsiębiorcę z obowiązku ewidencji w KPiR.
Zgodnie z art. 14a ust. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca:
1) ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
2) ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
3) ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;
4) ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
5) wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;
6) ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
7) może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.