Czy bitcoin jest legalna walutą w Polsce? Jak księgować kryptowaluty – bitcoint, ethereum, litecoin i inne? Podatki i kryptowaluty.
Kryptowaluty (najpopularniejszy z nich to Bitcoin w skrócie BTC) to cyfrowe (wirtualne) waluty, którymi można dokonywać płatności w coraz większej ilości firm. Są to de facto „algorytmiczne” waluty internetu – niezależne od banków, rządów i instytucji.
W Polsce Bitcoin nie ma statusu waluty, nie jest traktowany przez prawo jako środek płatniczy. Jednak coraz więcej firm przyjmuje płatności w bitcoinach i dołączają do nich kolejne.
W Polsce nie ma regulacji prawnych, brak też jednolitej wykładni pozwalającej na prawidłowe zakwalifikowanie prawno-podatkowe.
7 lipca 2017 roku został opublikowany komunikat na stronie NBP, w którym Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegają przed ryzykiem związanym z „walutami” wirtualnymi (takimi jak m.in. bitcoin, ethereum, litecoin,).
„Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego informują, że „waluty” wirtualne nie są emitowane ani gwarantowane przez bank centralny państwa, nie są pieniądzem, tj. nie są prawnym środkiem płatniczym, ani walutą, nie mogą być wykorzystane do spłaty zobowiązań podatkowych oraz nie spełniają kryterium powszechnej akceptowalności w punktach handlowo-usługowych. „Waluty” wirtualne nie są pieniądzem elektronicznym, nie mieszczą się w zakresie ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych oraz ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi.”
Również w prawie europejskim nie ma powszechnie obowiązującej i legalnej definicji kryptowaluty. Europejski Bank Centralny w lutym 2015 roku zdefiniował wirtualną walutę jako „cyfrowej reprezentacji wartości niewyemitowanej przez bank centralny, instytucję kredytowa lub instytucję pieniądza elektronicznego, która w pewnych okolicznościach może być użyta jako alternatywa dla pieniędzy[1]”.
Tak więc oficjalnie Bitcoin nie ma statusu waluty, jednak w opinii KNF jaki NBP:
„Obrót „walutami” wirtualnymi w Polsce nie narusza prawa krajowego ani unijnego.”
Oznacza to, ze kryptowaluty nie są środkami płatniczymi, można jednak nimi spłacać zobowiązania.
Paradoksalnie Bitcoin (i inne kryptowaluty) nie istnieją w naszych przepisach, jednak zyski z transakcji na rynku kryptowalut są opodatkowane.
Niestety nie ma jasnych zasad traktowania walut kryptograficznych przez prawo.
Jak więc należy opodatkować transakcje na rynku kryptowalut – część informacji znajdziemy w odpowiedziach Ministerstwa Rozwoju i Finansów na interpelacje poselskie. W ostatnich miesiącach pojawiło się wiele interpretacji podatkowych i wyroków Sądów Administracyjnych, co sprawia, że kwalifikacja podatkowa rozliczeń dotyczących bitcoina jest prostsza, jednak nie jest to równoznaczne z pozytywną indywidualną oceną w przypadku kontroli przez fiskusa.
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście wystąpienie o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.