W broszurze informacyjnej Ministerstwa Finansów „Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi” z 2014 roku zawarte są obszerne wyjaśnienia dotyczące tego tematu.
W opinii Ministerstwa Finansów konstrukcja pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony sprawia, że są one co do zasady wykorzystywane nie tylko biznesowo ale również prywatnie (wykorzystywanie do „celów mieszanych”). Dla celów podatku VAT uznaje się, ze pojazd jest wykorzystywany w biznesie w 50%.
Zasady te dotyczą pojazdów samochodowych w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, są to m.in. motocykle, quady, samochody osobowe.
Ustawa VAT określa zamknięty katalog wydatków związanych z samochodami, są to:
- wydatki z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia pojazdów,
- wydatki z tytułu nabycia lub importu części składowych do tych pojazdów,
- wydatki z tytułu używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową (np. czynsz, raty lub inne płatności wynikającej z takiej umowy),
- wydatki z tytułu nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów,
- wydatki z tytułu naprawy lub konserwacji tych pojazdów,
- wydatki z tytułu innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów (np. opłaty za parking czy przejazd autostradą).
Podatek naliczony w odniesieniu od tych wydatków na samochody używane na potrzeby działalności przysługuje jedynie w wysokości 50% kwoty podatku.
Do 30 czerwca 2015 obowiązywał zakaz odliczania podatku VAT od zakupionych paliw. Od 1 lipca 2015 już nie obowiązuje art. 12 ustawy o VAT zakazujący odliczania podatku VAT naliczony od zakupionego paliwa. Jeżeli samochód jest wykorzystywany do „celów mieszanych” przedsiębiorca może odliczyć VAT na takich samych zasadach jak w przypadku innych „wydatków samochodowych”, czyli 50%
Ministerstwo Finansów na stronie( https://www.finanse.mf.gov.pl ) opublikowało komunikat dotyczący odliczania podatku VAT od paliw samochodowych, oto jego fragment:
„Odliczanie podatku VAT od paliw przeznaczonych do samochodów osobowych oraz niektórych pojazdów samochodowych wykorzystywanych do celów „mieszanych”.
Od 1 lipca 2015 r. wygasa, wprowadzony art. 12 ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 312), całkowity zakaz odliczania podatku VAT od nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych oraz niektórych innych pojazdów samochodowych, wykorzystywanych przez podatnika do celów „mieszanych”, czyli do działalności gospodarczej i do celów prywatnych. Oznacza to, że od 1 lipca 2015 r. podatek VAT z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu ww. pojazdów będzie odliczany tak jak pozostałe wydatki związane z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi do celów „mieszanych” czyli na ogólnych zasadach wynikających z art. 86a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.).
Zatem od 1 lipca 2015 r. z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu ww. pojazdów wykorzystywanych do celów „mieszanych” przysługiwało będzie prawo do odliczenia podatku VAT w wysokości 50%.”